Ana SayfaBilgi-BelgeGeri gönderme merkezinde bulunan göçmenlere yönelik hukuki bilgilendirme

Geri gönderme merkezinde bulunan göçmenlere yönelik hukuki bilgilendirme

Geri Gönderme Merkezlerinde sağlanacak hizmetler ve haklarınız ilgili kanun ve yönetmeliklerde açıkça düzenlenmiştir.

Eğer kendi avukatınız varsa onunla görüşme yapmayı talep edebilirsiniz. Kendi avukatınız yoksa ve avukatlık ücretini karşılayamayacak durumdaysanız yargı önündeki başvurularınızda adli yardım hükümlerine göre ücretsiz avukatlık hizmeti talep edebilirsiniz. Baroya bizzat başvurunuz şart değildir. Bizzat müracaat edemeyecek durumdaysanız, yakınlarınız da adli yardım başvurusunda bulunabilir. Yine adli yardım talebinden haberdar olan başka bir avukat ya da başka bir kişi adli yardım talebinizi baroya bildirebilir.

Uluslararası Koruma başvurusunda bulunanlar kapsamında ya da sınır dışı edilmek üzere hakkınızda verilmiş olan bu idari gözetim kararına karşı siz ya da yasal temsilciniz veya avukatınızla yargı yolunu kullanarak Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edebilirsiniz. Kanun, idari gözetim yerlerindeki makamlara, sunacağınız itiraz dilekçelerini derhal yetkili Sulh Ceza Hâkimliğine ulaştırma yükümlülüğü getirmektedir.

İmzaladığınız her evrağın bir örneğinin tarafınıza verilmesini talep edin. Boş olan veya anlayabileceğiniz bir dilde olmayan herhangi bir evrağa ya da senete imza atmayın.

Vatandaşı olduğunuz ülkenin dilinde ya da bir diğer dilde tercüman talep etme hakkınız bulunmaktadır. Tercüman için sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Yakınlarınız ile görüşebilirsiniz. Ayrıca telefon hizmetinden yararlanmayı da talep edebilirsiniz. Yakınlarınızın sizinle görüşebilmeleri için, kendilerinden aranızdaki akrabalık ya da yakınlık bağını ispatlayan bir kimlik belgesi göstermeleri talep edilebilir.

İşkenceyi, kötü muameleyi, size verilen ya da verdiğiniz, imzaladığınız belgelerin içerikleri başta olmak üzere avukatınıza yaşadığınız süreci tüm detaylarıyla ve tarihleriyle birlikte aktarın. İtirazlar hak düşürücü süreye tabi olduğu için tarihler önem arz etmektedir.

İdari gözetim altındayken yeme, içme, hijyenik ihtiyaçlar, sağlık hizmeti gibi temel ihtiyaçlarınızı talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Geri Gönderme Merkezindeyken Uluslararası Koruma başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha önceden yaptığınız bir başvurunuz varsa bunu mutlaka bulunduğunuz merkezdeki yetkililerle paylaşın. Aynı şekilde yanınızda hukuki durumunuz ya da söz konusu başvurunuzla ilgili bir belge varsa bunu da yetkililerle paylaşın. Kurum başvurunuzu derhal ilgili yerlere bildirmekle yükümlüdür. Eğer başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanırsa Hızlandırılmış Değerlendirme ve Kabul Edilemez Başvuru Hallerinde en geç 15 gün, diğer idari karar ve işlemlere karşı ise 30 gün içinde siz ya da yasal temsilciniz veya avukatınızla idare mahkemesine itiraz edebilirsiniz. Merkez, size dilekçe yazabilmeniz için gerekli ortamı, kağıt ve kalemi sağlaması yasal sorumluluğudur.

Tüm bu idari gözetim sürecinde hakkınızda Deport (Sınır Dışı Etme) kararı verilirse siz veya yasal temsilciniz ya da avukatınızla sınır dışı etme kararına karşı, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içinde idare mahkemesine başvurabilirsiniz. Sınır dışı edileceği ülkede ölüm cezasına, işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya muameleye maruz kalacağı konusunda ciddi emare bulunanlar, ciddi sağlık sorunları, yaş ve hamilelik durumu nedeniyle seyahat etmesi riskli görülenler, hayati tehlike arz eden hastalıkları için tedavisi devam etmekte iken sınır dışı edileceği ülkede tedavi imkânı bulunmayanlar, mağdur destek sürecinden yararlanmakta olan insan ticareti mağdurları, tedavileri tamamlanıncaya kadar, psikolojik, fiziksel veya cinsel şiddet mağdurları sınır dışı edilemez.

Tüm bu yaşadığınız veya yaşayabileceğiniz sayısız hukuksuzluğa karşı haklarınız konusunda bize ulaşın: [email protected]

RELATED ARTICLES

Son Eklenenler