Ana SayfaBilgi-Belgeاطلاعات حقوقی درباره‌ی مهاجران مستقر در مراکز (کمپ‌های) دیپورتی

اطلاعات حقوقی درباره‌ی مهاجران مستقر در مراکز (کمپ‌های) دیپورتی

در رابطه با خدماتی که باید در مراکز دیپورتی ارائه شوند و حقوقی که

:از آن برخوردارید، در قوانین و مقررات صراحتاً مواردی تنظیم شده‌اند

*اگر وکیل خودتان را دارید می‌توانید با وی درخواست ملاقات دهید. اگر خودتان وکیلی ندارید یا توان مالی گرفتن وکیل ندارید، در درخواست‌های خود در قوه‌ی قضائیه می‌توانید خدمات حقوقی رایگان را مطابق با مفاد کمک‌های حقوقی درخواست کنید. شخصاً نیازی نیست که خودتان به کانون وکلا درخواست دهید. اگر خودتان نمی‌توانید شخصاً به کانون وکلا مراجعه کنید، آشنایان شما می‌توانند درخواست کمک حقوقی بدهند. در این صورت، وکیل یا شخص دیگری که از درخواست کمک حقوقی مطلع است، می‌‌تواند درخواست کمک حقوقی شما را به کانون وکلا اطلاع دهد.

*شما یا نماینده قانونی یا وکیل‌تان می‌توانید علیه تصمیم بازداشت اداری که در رابطه با متقاضیان حمایت بین‌المللی است یا حکم اخراج از کشور (دیپورت) که علیه‌تان صادر شده، از طریق قانونی به دادگاه کیفری صلح شکایت کنید. قانون، مقامات کمپ‌های دیپورتی را موظف کرده است که بلافاصله دادخواست‌های اعتراض شما را به دادسرای مربوطه‌ی کیفری صلح ارسال کنند.

*درخواست کنید که یک نسخه از هر سندی که امضا می‌کنید، به شما داده شود. از امضای هرگونه سند یا مدرکی که محتوای مشخصی ندارد یا به زبان خود شما نیست، خودداری کنید.

*شما حق دارید به زبان کشوری که شهروند آن هستید یا هر زبان دیگری، درخواست مترجم بدهید. هیچ هزینه‌ای برای مترجم از شما دریافت نخواهد شد.

*می‌توانید با آشنایان خود ملاقات داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید درخواست استفاده از خدمات تلفنی داشته باشید. برای ملاقات با آشنایان خود ممکن است از آن‌ها خواسته شود کارت هویتی‌ای ارائه دهند که ثابت می‌کند با شما نسبت خانوادگی یا آشنایی دارند.

*تمام روندی که با آن مواجه بوده‌اید مخصوصاً شکنجه، بدرفتاری، محتوای تمام اسنادی که به شما داده شده یا شما ارائه داده‌اید و آن‌ها را امضا کرده‌اید، را با ذکر تمام جزئیات و تاریخ‌های دقیق به وکیل خود بگویید. تاریخ‌ها مهم هستند زیرا اعتراضات مشمول یک دوره دعوی قضایی می‌شوند.

*شما حق دارید نیازهای اولیه خود مانند خوردن، آشامیدن، نیازهای بهداشتی و مراقبت‌های بهداشتی را در زمانی که در کمپ‌های دیپورتی هستید، مطالبه کنید.

*زمانی که در کمپ‌های دیپورتی هستید می‌توانید برای «حمایت بین‌المللی» درخواست بدهید. اگر پیش از آن برای «حمایت بین‌المللی» درخواست داده‌اید این مسئله را حتماً به مقامات کمپ دیپورتی اطلاع دهید. به همین ترتیب، اگر مدرکی در مورد وضعیت حقوقی یا درخواست خود به همراه دارید، آن را با مقامات در میان بگذارید. کمپ‌های دیپورتی موظف هستند بلافاصله درخواست شما را به مراجع ذیربط اعلام کنند. در صورتی که درخواست شما منفی ارزیابی شود، شما یا نماینده قانونی یا وکیل‌تان می‌توانید حداکثر ظرف مدت 15 روز برای «ارزیابی تسریع‌شده و درخواست‌های غیرقابل قبول» و ظرف 30 روز نسبت به سایر تصمیمات و اقدامات اداری به دادگاه اداری اعتراض کنید. کمپ‌های دیپورتی مسئولیت قانونی دارند که محیط لازم، کاغذ و خودکار برای نوشتن دادخواست را در اختیار شما قرار دهند.

*اگر در طول کل فرآیند بازداشت در کمپ دیپورتی، حکم اخراج از کشور (دیپورت) علیه شما صادر شود، شما یا نماینده قانونی یا وکیل‌تان می‌توانید ظرف 7 روز از زمان ابلاغ حکم، علیه آن حکم به دادگاه اداری درخواست دهید. کسانی که نشانه‌های جدی بر این اساس دارند که در کشوری که به آن بازگردانده خواهند شد مشمول مجازات اعدام، شکنجه، مجازات یا رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز خواهند بود، کسانی که به دلیل مشکلات جدی سلامتی، به دلیل سن یا به سبب بارداری (حاملگی) سفر کردن برایشان خطرناک است، کسانی که تحت درمان بیماری‌های مُهلک هستند، کسانی که به درمان در کشوری که به آن بازگردانده خواهند شد، دسترسی ندارند، قربانیان قاچاق انسان که تحت روند حمایتی از قربانیان هستند و نیز قربانیان آسیب‌های روانی، جسمی یا خشونت جنسی تا زمانی که درمان‌شان کامل شود را نمی‌توان اخراج (دیپورت) کرد.

در مورد حقوق خود در ارتباط با تمام اعمال غیرقانونی بی‌شماری که تجربه کرده‌اید یا ممکن است تجربه کنید، با ما تماس بگیرید:

[email protected]

RELATED ARTICLES

Son Eklenenler