Ana SayfaHaber“Göçmen İşçilere Saygı”

“Göçmen İşçilere Saygı”

Bahriye Meltem Akbaş

Fransa Montreuil şehrinde (11 Ağustos) cuma günü belediye binası önünde Branly pansiyonunda kalan, belediye, valilik ve pansiyon sahibi tarafından tahliye edilmekle tehdit edilen göçmen işçiler bölge sakinlerinin ve birçok derneğin desteğiyle eylem düzenledi.

Eylemde pansiyon müdürünün talebiyle gerçekleşecek yeniden inşa için imar planının gözden geçirilmesi talep edildi. 1980 yılından beri faaliyette olan pansiyonda kalan kiracılarının çoğunluğunu göçmen işçiler oluşturuyor.

Yeni imar planına göre yaklaşık 70 kişinin evsiz kalması söz konusuyken, kiracılar akrabalarının yanlarına yerleşmesine izin vermek gibi bazı haklarını da kaybedecek.

Öte yandan, eylemde yer alan kiracı işçiler yapılacak yeni pansiyonda mutfak veya oturma odası gibi birçok ortak alanın bulunmayacağından endişelendiklerini dile getirdi.

Yeni inşa edilen diğer tüm pansiyonlarda odaların daha küçük olduğunu ve ortak alanların olmadığını söyleyen eylemciler, hapishane koğuşları inşa ediyorlar diye tepki gösterdi. Daha önce benzer bir şekilde göçmen işçilerin kaldığı Bara pansiyonu yeniden inşa edilmiş ve yaklaşık 200 kişi yeniden yerleştirilmelerine söz verilmesine rağmen evsiz kalmıştı.

Eylemde söz alan ve 1980’den beri pansiyonda kalan 61 yaşındaki Guissouma, “Şu an için kimse kimin nereye taşınmak zorunda kalacağını bilmiyor” dedi. 20 yıldır pansiyonda kalan Yaye Diane ise “Biz aptal değiliz, belediye insanları sokağa atmak isteyen Adoma (pansiyon müdürü) ile işbirliği içinde. Buna hayır demek için buradayız.”

Eylemde söz alan Mody “İnsanları tahliye ettiklerinde, onları yeniden yerleştirmiyorlar. Sonrasında ya evsiz kalıyorlar ya da zor koşullarda barınmaya çaışıyorlar. Oysa biz de diğer herkes gibi çalışıyor ve vergi ödüyoruz. Bu yapılanlar adil değil.”

Eylem sonrası belediye kiracılar, valilik ve pansiyon müdürü Adoma ile Eylül ayında bir toplantı düzenleyeceği sözünü verdi.

Fransa’da ve dünyanın her tarafında yaşanan barınma sorununa karşı hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Montreui’deki göçmenlerin barınma hakkı mücadelesini bizler de yakından takip edeceğiz ve yanlarındayız.

Patronlar da yönetenler de göçmenlere, işçilere saygı duymayı öğrenecek!

Kaynak:

  1. « Personne ne sait qui va devoir déménager » : à Montreuil, l’inquiétude des résidents du foyer Branly s’invite dans la rue – Le Parisien
  2. Révolution Permanente on Twitter: “”Quand ils expulsent, ils ne relogent pas les sans-papiers. Derrière, ils sont obligés de dormir à la rue, dans des escaliers. Pourtant on cotise, on travaille, on paît des impôts comme tout le monde. C’est injuste.” Mody, militant du Collectif sans-papiers de Montreuil https://t.co/3ufPLfrDBE” / X
RELATED ARTICLES

Son Eklenenler